Sosyal Medya Yönetimi 

Dijital pazarlama, potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve satışlarınızı artırmak için en önemli pazarlama alanıdır. Sosyal medya hesabınızı en etkili şekilde kullanmak, minimum bütçeyle en verimli geri dönüşü sağlamak istiyorsanız pazarlama taktiklerini en ince ayrıntısına kadar bilmeniz gerekiyor. O halde en merak edilen soruyla başlayalım, sosyal medya yönetimi nasıl yapılır?

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Herkes günümüzde az çok facebook, twitter, instagram ve diğer sosyal medya siteleri hakkında bilgi sahibi. Fakat küçük işletmelerinizi büyütmek için sosyal medya hesaplarının yönetiminin nasıl olması gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip misiniz? Şirket hesaplarınızın nasıl olması gerektiğini belirlemek, hesapları etkin bir şekilde kullanmak ve geri dönüş sağlamak için Dijital İstasyon size yol gösterici olacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, çevrimiçi içeriğinizi Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Youtube ve Pinterest gibi sosyal medya sitelerinde yönetme işlemidir. Sosyal medya yönetimi, markanızın sosyal medya hesaplarında güncellemeler yapmanızdan çok daha fazlasını kapsamaktadır. Takipçilerle iletişim kurmayı, marka bilinci oluşturmanızı ve görünürlüğünü arttırmayı kolaylaştırır. Doğru belirlenecek hedef kitlelere yine doğru belirlenmiş pazarlama stratejisi ile ulaşırsanız, satış oranınız tahmin edemeyeceğiniz kadar yükselecektir.

Sosyal Medya Platformları

Facebook – Facebook, dünya genelinde oldukça yaygın kullanılan ve aylık 2 milyon aktif kullanıcıya sahip bir platformdur. Aynı zamanda facebook kullanıcılarının cinsiyet ve yaş dağılımı arasında oldukça tutarlı bir denge bulunmaktadır. Facebook, çok geniş bir kitleye ulaşmayı hedefleyen işletmeler için harika bir platformdur.

Instagram – İçerikleri resim ağırlıklı olan şirketler için Instagram biçilmiş kaftandır. Instagram kullanıcıları ağırlıkla kadındır ve Facebook'a göre daha genç bir kesimdir. Özellikle moda, sanat, ev dekorasyonu ve yaşam tarzı odaklı ürün ve hizmet satan işletmeler için çok uygundur.

Twitter – Dünya genelinde 328 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Twitter kullanıcıları genel olarak haberler ve dünya üzerindeki gelişmeleri takip etmek amacı taşımaktadır. Twitter üzerinde yer alan başlıklarda kendi işletmenizi tanıcı içerikler paylaşarak potansiyel müşterilere ulaşmanız mümkündür.

LinkedIn – Genel olarak iş insanlarının ağırlıkla kullandığı bir platformdur. Şirket türüne ve unvana göre içerik bulabilir, etkileşim ve paylaşım yapabilirsiniz.

Youtube – Google’ın ardından en büyük içerik arama ağı Youtube’dur. Şirket ve ürün tanıtımınız için en doğru sosyal medya platformlarından biridir. Sınırsız video yükleyebilmeniz sayesinde her türlü ürününüzün tanıtımını kolaylıkla yapabilirsiniz.

Pinterest – Instagram gibi görüntü ağırlıklı bir sosyal medya platformudur. Nasıl yapılır, el sanatlı, spor, moda ve beslenme üzerine bir hizmet sunuyorsanız, hemen bir Pinterest hesabı açmalısınız.

Markanız için en doğru platformu seçmek hedef kitleniz, hizmet ve ürününüzün hitap edeceği kesim ve belirlediğiniz hedeflerle doğru orantılıdır. Hangi sosyal medya platformunda yer almanız gerektiğini bilmiyorsanız, bizimle iletişime geçmeniz durumunda sizlere yardımcı olacağımızdan lütfen şüpheniz olmasın.

Sosyal Medya Stratejisi Geliştirme 

Sosyal medya stratejisi belirlemek, oluşturmuş olduğunuz tüm kampanyaların hedefinize doğru bir şekilde ulaşmasını sağlayacak en büyük etkendir. Kullanacağınız sosyal medya platformuna karar verdikten sonra, ne tür ve ne sıklıkla içerik yayınlayacağınıza karar vermeniz gerekmektedir.

İçerik oluşturmadan önce rakip analizi yaparak önceki verilerden yararlanmayı unutmayın. Potansiyel müşterilerinizin takip ettiği rakiplerinizi analiz ederek, müşterilerinizin eğilimlerini mutlaka değerlendirin. İçerik yönetimi konusunda bir diğer etkili unsur da potansiyel müşterilerinizin ilgi alanlarını biliyor olmanızdır.

Tüm analizleri tamamladıktan, potansiyel müşterilerinizin eğilimlerini ve ilgi alanlarını öğrendikten ve rakiplerinizi analiz ettikten sonra sosyal medya kampanyaları oluşturabilirsiniz. Sosyal medya yönetiminin en can alıcı kısmı bu analizleri doğru bir şekilde yapmak ve en etkili kampanyayı oluşturmaktır.

Sosyal Medya İçerik Planlaması Oluşturma

Söz konusu sosyal medya yönetimi olduğunda devamlılık oldukça önemlidir. Müşterilerinizi elinizde tutmak ve dikkatlerini çekmek istiyorsanız, sürekli olarak kaliteli ve ilgi çekici içerikler yayınlamak zorundasınız. Bunu yapmanın en kolay ve en etkili yolu, hangi sosyal medya platformunda ne zaman hangi içeriği yayınlayacağınızı gösteren bir sosyal medya içerik planlaması yapmaktır.

Oluşturacağınız bu içerik planlaması sayesinde tüm sosyal medya hesaplarınızın düzenli ve devamlı olmasını sağlayabilirsiniz. Basit bir excell tablosu ile tutabileceğiniz bu plan, sizi çok büyük bir karmaşadan kurtaracaktır.

Sosyal Medya İçeriği Oluşturma

Sosyal medya yönetimi günümüzde neredeyse herkes tarafından kolaylıkla yürütülebilecek bir iş olarak görünmektedir. Fakat sosyal medyanın marka itibarı açısından ne kadar önemli olduğunu anlamış olan herkes, bunun böyle olmadığının farkında.

Birçok sosyal medya yönetici özgün olmayan, üçüncü taraf içerikleri alıp sadece sahiplik gösteren bölgeleri düzenleyerek kopya içerikler üretmektedir. Bu durum kaliteli bir sosyal medya kitlesine sahip olmanıza engel olduğu gibi arama motorları tarafından da olumlu karşılanmamaktadır.

Özgün yazılar yazılarak, stok görsellerden faydalanılarak özgün tasarımlar çıkararak ve mutlaka video animasyon, introlar kullanılarak profesyonel içerikler üretilmelidir. Üretilen içeriklerin hedef kitlenize hitap ediyor olması, takipçilerinizin ilgi alanına giriyor olması oldukça önemlidir.

Sosyal Medya Takipçilerine Cevap Vermek

Yapılan araştırmalar müşterilerin büyük bir kısmının alışveriş yapmadan önce ürün hakkında bilgi alabileceği bir yetkili ile görüşmek istediğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda sosyal medya

hesaplarında yer alan yorumlara, bu yorumlara cevap veriliyor olmasına da önem verdiğini ispatlamıştır.

Bu nedenle sosyal medya hesaplarınızı etkili yönetmenin önemli bir etkeni de takipçilerinizle iletişim halinde olmanızdır. Sorduğu sorulara vereceğiniz cevaplar, firmanıza olan güvenlerini artırırken aynı zamanda alışveriş yapma yüzdesini de artırmaktadır.

Sosyal Medya Reklamı Oluşturmak

Sosyal medya nedir? sorusunun en önemli cevaplarından biri de sosyal medya reklamları oluşturmaktır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Sosyal Medya Reklamları isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

İçeriğinizi öne çıkararak verebileceğiniz bu reklam, doğru kampanya ve doğru strateji ile muhteşem geri dönüşler sağlamaktadır. Bu zamana kadar yapılmış ve analiz edebileceğiniz o kadar çok reklam ve kampanya örneği var ki, reklam kampanyası oluşturmadan önce bunları mutlaka analiz ediniz.

Reklam oluştururken ürün ve ya hizmetinizin hangi kitleye hitap ettiğini doğru belirlemeniz gerekiyor. Geniş bir hedef kitlesi seçmeniz durumunda ayırmış olduğunuz bütçe sizlere doğru bir geri dönüş sağlamayacaktır. Örnek verecek olursak, bayanlara ve orta yaş grubuna ait bir ürün reklamı vereceksen, hedef kitlemizi bu doğrultuda daraltmalı ve en doğru potansiyel müşterilere ulaşım sağlanmalıdır.

Sosyal Medya Çekilişi Düzenlemek

Hesaplarınızda çekiliş ve ya yarışma yapmanız, sayfanızı aktif tutarken bir yandan da yeni takipçiler kazanmanızı sağlar. İster eşantiyon bir ürün hediye edin isterseniz ufak bir yarışma düzenleyin, sayfanıza trafik çekmenin en güzel yöntemini gerçekleştirmiş olursunuz. Sosyal medya çekilişi veya yarışmasında kurallar konusunda ve kazananın nasıl belirleneceği konusunda oldukça şeffaf olunuz. Yeni yarışmaların olacağını ve tarihini paylaşmanız, takipçilerinizin ilgisini artıracaktır.

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal medya uzmanlığı gün geçtikçe önemini artırmaktadır ve özellikle markaların sahip olması gereken en önemli konulardandır. Sosyal medya uzmanı olan kişi deneyimlidir, sosyal medya ile ilgili gereken donanıma ve birikime sahiptir ve markanızın en üst düzeyde fayda almasını, amacına ulaşmasını sağlamaktadır. Sosyal medya uzmanı markanızın sosyal medya içerisindeki konumundan, hareketlerinden ve planlamasından sorumludur.

Eğer markanızın hedeflediğiniz kitleye ulaşmasını ve pazarda yer edinmesini istiyor iseniz güvenilir bir sosyal medya uzmanı ile bu amaçlarınıza ulaşabilirsiniz. Sosyal medya uzmanı hareketlerinizin planını yapacak ve sürekli olarak kontrolünü sağlayacaktır. Markanızın büyük bir güç olan sosyal medyaya hazır hale getirilmesi ve geliştirilmesi sosyal medya uzmanınız ile mümkün olacaktır.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

Sosyal medya uzmanı markanızın sosyal medya hesabının tüm işleri ile ilgilenmektedir. Sorumluluğunu almış olduğu markanın sosyal medya içerisindeki hareketlerini planlar, hedef kitle ile olacak iletişimi tespit eder.

Sosyal medya uzmanı markanızın hangi pazarda rekabet etmesi gerektiği, hedef kitlenizi ve kitlenizin nasıl büyüyebileceği, doğrudan satın alma veya direkt geri dönüşlerin nasıl oluşturulabileceği üzerine çalışıp planlar yapar. Bu planlar doğrultusunda da markanızın sosyal medyadaki hareketleri şekillenir. Sosyal medya uzmanı her zaman markanızın maksimum düzeyde yarar kazanmasını hedefler ve olası bir negatif geri dönüşte markanızı içine düşmüş olduğu kriz içerisinden kurtarır. Bu sebep ile sosyal medya uzmanınız işini gayet iyi bilen, kriz yöneticisi birisi olmalıdır.

Sosyal medya uzmanının genel görevlerini şu şekilde kısaca sıralayabiliriz:

– Her gün markanızın sosyal medya içeriklerini (fotoğraflar, metinler, videolar, vs.) oluşturmak, onları düzenlemek ve yayınlayarak kitleye ulaştırmak.

– Sosyal medya stratejisi oluşturup onu doğru bir şekilde uygulamak.

– Markanıza ait sosyal medya hesaplarını şirket ve topluluk politikalarına uygun olarak oluşturmak.

– Sosyal medyanın güncel olan tüm trendlerinden haberdar olmak.

– Kriz yönetimini iyi bir şekilde yapmak.

-Sosyal medya hesabınızı pazara sokarak pazar içerisinde yükselişe geçirmek.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya hızla gelişmekte ve sınırlarını aşmakta olan dünyamızda hem kişilerin hem de firmaların, markaların olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Milyarlarca insanın sürekli olarak etkileşimde bulunduğu sosyal medya doğru kullanım ve yönlendirme ile herhangi bir markanın adını duyurabilmesinde ve pazar ağını genişletmesinde büyük imkanlar sağlamakta.

Sosyal medya yönetimi profesyonel kişiler tarafından yapıldığında da hem markalar için hem de marka ile karşılaşan hedef kitledeki sosyal medya kullanıcıları için ortaya büyük bir yarar tablosu çıkmakta. Artık bir güç unsuru haline gelen sosyal medya doğru ve sistematik bir şekilde kullanıldığında markanın da gücü artacak, prestiji yükselecektir.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir / Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi yaparken dikkat ettiğimiz birkaç önemli nokta vardır:

1) Hedef kitlesi belirleme: İlk olarak markanızın hedef kitlesini belirleriz. Belirlenen cinsiyete, yaş aralığına, iş grubuna vs. göre markanızın içeriğine uygun olan sosyal medya kullanıcıları sizin hedef kitlenizi oluşturacaktır.

2) Rakip analizi yapma: Sosyal medyada büyük bir pazar gücü bulunmaktadır. Sizin de bu pazar içerisinde yer edinebilmeniz ve hızlı bir şekilde bu pazar piramidinin üst basamaklarına ilerleyebilmeniz için rekabet içerisinde olacağınız diğer markaların hareketlerini sizin için takip ederiz. Aynı hedef kitlesine sahip olan rakiplerinizi geride bırakmak için sizin farkınızı ortaya koyacak yenilikler ile hedef kitlenize markanızı ulaştırırız.

3) İçerik yönetimi: Sosyal medya hesabınızda kitleye ulaştırılan içeriklerin kalitesi hem tanınmanıza hem de prestijinize etki etmektedir. Bu nedenle içeriklerinizin anlaşılır, yazım kurallarına uygun ve özgün olması gerekmektedir. Ayrıca hedef kitlesi iyi tanınmalı ve ona göre içerik üretimi yapılmalıdır.

4) Reklam yönetimi: İnternet reklamları artık her an karşımıza çıkmakta ve bu reklamlar ile de çeşitli markaları tanıyabilmekteyiz. Sosyal medya yönetimi içerisinde tanınmanızı sağlacak en önemli nokta da reklam yönetimidir. Markanızın sosyal medya hesabındaki içerikleri reklam vererek daha fazla insana ulaştırabilmekteyiz. Böylece kitlenizde genişleme olacaktır.

5) Analytics: Markanızın amacına ulaşıp ulaşmadığını her an takip ederiz. Böylece takiplerimiz sonucu çıkardığımız raporları inceleyip bir sonraki adımımızı oluşturmaya başlarız. Sosyal medya yönetimi tamamıyla markanızın amacına göre şekillenmektedir.

Neden Dijital İstasyon İle Çalışmalısınız?

Sosyal medyanın ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını bilmek sosyal medya savaşlarının sadece görünen yüzü. Tüm bu bilgilerin uygulanması konusunda yeterli tecrübeye ve en önemlisi oldukça zamana ihtiyaç duyulmaktadır. Ne yazık ki siz şirket işlerinizi yürütürken bir yandan da sosyal medya hesaplarının yönetimine zaman ayıramıyor olabilirsiniz. Ya da sosyal medya hesaplarınız için etkili reklam kampanyaları oluşturacak tecrübeye sahip olmayabilirsiniz.

Artık sosyal medya yönetimin ne olduğunu öğrendiğinize göre, onu en etkili şekilde kullanmanın vakti geldi. Dijital İstasyon olarak, dijital pazarlama alanında yanınızdayız. Sosyal medya pazarlamanızı sürekli yukarı taşımak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçiniz ! 

DMCA.com Protection Status